pl en ar

KILKA SŁÓW
O STADNINIE


Witamy Państwa serdecznie na stronie internetowej stadniny koni arabskich KLIKOWA ARABIANS. Nasza stadnina rozpoczęła hodowlę koni arabskich w 2016 roku, w miejscu o bogatej tradycji hodowli koni czystej krwi w Polsce.

Klikowa Arabians, to stadnina oparta na filarze najlepszych koni na świecie.

Co nas łączy ze stadniną hrabstwa Sanguszków…  

Inicjatorem powstania naszej stadniny jest Pan Marek Rzepka. Rodowity tarnowianin, mecenas sztuki, kultywujący tradycje Tarnowa.​

Tradycja hodowli polskich koni czystej krwi arabskiej jest długa i bogata. Mając ponad 200 lat udokumentowanej hodowli, należy do najstarszych i najbardziej wpływowych tradycji hodowlanych na świecie.

Pierwsze informacje o polskim imporcie koni czystej krwi arabskiej z pustyni, poparte dokumentacją historyczną, sięgają XVIII wieku. Jedną z pierwszych stadnin założonych przez polskich magnatów była stadnina należąca do rodu Sanguszków.

Początkowo znajdowała się w Sławucie i Chrestówce na Wołyniu. Później, aż do wybuchu II wojny światowej, kontynuowano jej działalność w Gumniskach koło Tarnowa. W Sławucie powstała jedna z najstarszych ksiąg stadnych koni arabskich. Przechowywana była od około 1820 do 1918 roku.

Pierwsze udokumentowane na piśmie importy oryginalnych arabów z pustyni przez rodzinę Sanguszków do Sławuty na Wołyniu miały miejsce w 1803 roku z Syrii przez Hieronima Sanguszkę. Dzięki staraniom hrabiostwa zostały zaimportowane do polski klacze założycielki najcenniejszych polskich linii żeńskich. Rodzina Klaczy Milordki ~1810, hod. Sławuta (PL), z której wywodzi się najsłynniejsza michałowska linia "E", klaczy Emigracja, powszechnie znana jako linia czempionów. Dumnie możemy się pochwalić, że jedną z naszych matek stadnych jest klacz Erigone (Ekstern-Eryka po Eukaliptus), prawnuczka klaczy Emigracja, która już u nas w stadninie urodziła Eforę KL (QR Marc-Erigone po Ekstern). Efora jest złotą młodzieżową czempionką Europy. W 2019 roku zakupiliśmy młodą klaczkę El Dorillę, wnuczkę czempionki Świata El Dorady - prawnuczki Emigracji.

Kolejną rodziną żeńską wywodzącą się od Sławuckich klaczy jest rodzina Szweykowskiej ~1800, hod. Sławuta (PL), - z niej pochodzi np. Czempionka USA – Wizja, która zapoczątkowała słynną rodzinę michałowskich czempionek "Wież". Pod koniec 2017 roku trafiła do nas klacz z Michałowskiej Hodowli Wieża Czarów (Vitorio To - Wieża Marzeń), a następnie w 2018 roku klacz Wieża Nimf (Kahil Al Shaqab - Wieża Marzeń). Obie klacze są półsiostrami genialnej Wieży Mocy - Czempionki USA. Obie siostry dotychczas zostawiły u nas potomstwo po fenomenalnym reproduktorze Fa El Rasheem, Wieżę Rasheema KL i Wizarda KL.

Kolejnymi, istniejącymi do dziś rodzinami żeńskimi stworzonymi przez Sanguszków na Wołyniu są rodzina Wołoszki, z której statnina koni w Janowie Podlaskim otrzymała z Albigowej klacz Ellora – matkę epokowych: El Paso, El Azraka (ojciec Banata) i Edessy, bliżej znanej jako prababka Czempiona Świata og. Gazal Al Shaqab. Krew tych wspaniałych koni płynie w Klikowskich klaczach, Lili PS (Ekstern- Lenka po Piaff) oraz jej córki Laury KL (Wadee Al Shaqab – Lili PS po Ekstern), srebrnej medalistki młodzieżowego czempionatu w Białce.

Ostatnią zachowaną do obecnych czasów rodziną żeńską stworzoną przez Sanguszków w Sławucie była rodzina Ukrainki  - m.in. z linią klaczy Forta, która w Michałowie dała Czempiona Świata ogiera Fawor, a w Białce urodziwą linię klaczy Fraskata

Spuścizna Sanguszków to nie tylko linie żeńskie. - od 1927 roku stajniami zarządzał były kawalerzysta armii austriackiej Bogdan Ziętarski, który kierował ekspedycjami po konie na bliski wschód.   Książę Roman Sanguszko był jedynym na świecie hodowcą koni arabskich sprowadzającym oryginalne araby z pustyni w okresie międzywojennym – i ostatnim, który dokonał importu koni, jakie założyły rody męskie istniejące do dziś w światowej hodowli. I tak jak dzięki hodowli Sanguszków w Sławucie zawdzięczamy najlepsze polskie linie żeńskie tak dzięki księciu Romanowi Sanguszce i stadninie w Gumniskach światowa hodowla posiada do dziś istniejące rody męskie sprowadzonych z pustyni przez Bogdana Ziętarskiego w 1931r: Kuhailana Afasa, Kuhailana Zaid czy Kuhailana Haifi. Z rodu tego ostatniego wywodzą się m.in. legendarne Bask czy Monogramm, ogiery które miały ogromny wpływ na całą hodowlę koni arabskich na świecie, a dzięki staraniom właścicieli Stadniny Koni Klikowa Arabians, do Tarnowa powróciły Konie czystej krwi arabskiej. Aktualnie w Stadninie jest 11 klaczy matek, 13 sztuk młodzieży i corocznie oczekujemy około 11 źrebiąt.  

Element zostanie usunięty i nie będzie można go przywrócić